Časopis pro ty, kteří chtějí porozumět světu kolem sebe.
Časopis s obsahem recenzovaným odborníky.

JELEN, J., GONZÁLEZOVÁ, N. (2024): Badatelsky orientovaná výuka – praktická geografie, která žáky baví. Geografické rozhledy, 34(1), 28–31.

Stáhnout článek

Přílohy:

Decibelová stupnice
Podklady k tématu hluku
Doprava a životní prostředí (pracovní list)

Abstrakt: Článek je zaměřen na představení možnosti výuky problematiky vlivu dopravy, konkrétně se zaobírá jedním z předních negativních vlivů, a to hlukovým znečištěním, které je s rostoucím objemem individuální automobilové dopravy stále větším problémem. Cílem článku je představit téma a modelovou lekci na toto téma formou badatelsky orientované výuky. Díky této metodě se žáci naučí prakticky navrhnout a realizovat vlastní měření, včetně přípravy podkladů. Dále dokážou pod vedením vyučujícího zpracovávat a vyhodnotit výsledky, formulovat a diskutovat výsledky nebo navrhovat vlastní řešení. Badatelsky orientovaná výuka je metoda, která oživuje klasickou výuku.

Klíčová slova: badatelsky orientovaná výuka, geografie dopravy, geografie v praxi, praktická výuka

Abstract (EN): Research-oriented teaching – practical geography that pupils enjoy. The article introduces the possibility of teaching about traffic impacts, specifically it deals with one of its main negative impacts, noise pollution, which is a problem increasing with the volume of individual car transport. The aim of the article is to present the topic and a model lesson on this topic in the form of research-oriented education. Thanks to this method, students will learn to design and implement their own measurements, including the preparation of documents. Furthermore, under the guidance of the teacher, they can formulate, process, evaluate and discuss the results, and or propose their own solutions. Inquiry-based education is a method that enlivens classic teaching.

Keywords (EN): inquiry-based education, geography of transport, geography in practice, practical teaching